středa 20. listopadu 2019

Podzimní nadílka (listí)

Letos jsem hrabal ještě těsně před Vánocemi. Trochu to trvalo...
sobota 4. května 2019

Rekonstrukce přízemí

Deset let po přestavbě prvního patra došlo na přízemí. Výběr firmy na rekonstrukci podlah, koupelny, kuchyně, venkovních schodů a pár dalších měnších úprav jsme poptali na několika portálech, ale vzešla z toho jen jediná nabídka ateliéru AM z Přelouče. Po rodinném setkání na Hradešíně jsme zahájili totálním vyklizením spodních dvou místností - chlívu a komory. Něco na půdu, něco do ložnice, do dětských pokojů, regály na terasu. Původní plán byl takový, že se kompletně udělají tyhle prostory a pak se tam nastěhují věci ze sednice, kuchyně a z předsíně. Když člověk plánuje, pánbůh se směje. Zanedlouho jsme museli vystěhovat kuchyň, koupelnu a nakonec i obývák. Po příchodu z práce jsme mohli být buď na terase, která se změnila na kuchyň a prádelnu v jednom, nebo si jít rovnou lehnout do postele. A začali vyskakovat různí kostlivci. Největší vypadl v koupelně. Pod šlupičkou betonu nebylo nic než hlína se sutí, do které po léta protékalo z vadného odpadu a do které vzlínala veškerá vlhkost z Hradšínských jílů.

 

středa 17. dubna 2019

Prořez a tráva 2019

Na prořez stromů jsem letos pořídil pomocníka - teleskopickou elektrickou pilku. Funguje báječně.
Na trávník jsem vyrazil 17.4., už začal výrazně vystrkovat růžky.neděle 17. března 2019

Jaro

Sníh v nížinách je dávno pryč, vítr rozfoukal opar a i z Hradešína byly vidět Krkonoše jako na dlani.
pondělí 4. února 2019

Sněhu dost

Zatím je to s letošní zimou nahoru a dolů, napadne hromada, pak zase roztaje a znovu dokola. Poslední a nejvydatnější nadílka napadala o víkendu 3.2.2019 a protože má mrznout, méžná chvíli vydrží.

úterý 25. prosince 2018

Hradešínský betlém

čtvrtek 20. prosince 2018

Adventní stromek

Dodali jsme na jalovec další šňůru světýlek a když větve pokryla vrstva sněhu, efekt byl přímo pohádkový.


sobota 13. října 2018

Sklizeň

čtvrtek 23. srpna 2018

Sucho

Letošní léto je extrémně teplé a suché. V obci už dvakrát přestala téct voda, zalévat  zahrady z řadu se nesmí. Studna přišla právě včas. I přes malou vydatnost zásoba vody vytačí na zalití celé zahrady, víc nepotřebujeme. Trávník přesto připomíná uschlou step, vrba za domem shodila polovinu listí, jablka jsou malá, arónii nežerou ani ptáci, bobule jsou scvrklé a trpké, i hrozny vína se pomalu mění na rozinky. O výsevu trávy nemůže být ani řeč, musíme počkat až na jaro.
pátek 6. července 2018

Osazené záhony pod terasou

Osazené záhony pod terasou od dubna vzešly. Na horních záhonech jsme vysadili nízké trvalky, do spodních jsme pak nahusto naseli měsíčky. Nečekali jsme, že vytvoří ukrutnou houštinu zelených lupenů, naštěstí došlo i na květy a ty teď jen září. I proschlý oleandr se vzchopil a na terase se mu vyloženě daří.